Prijeđite na glavni sadržaj

  PODIJELI SADRŽAJ

Konferencija „Usklađivanje strukovnog obrazovanja s potrebama tržišta rada – predstavljanje profila sektora kao alata za planiranje kvalifikacija“

  Datum objave: 26. studenoga 2011.

Unija vještina

  5. ožujka 2025.

VIII. Dani strukovnih nastavnika

  3. prosinca 2024.

Blagdanska čestitka

  21. prosinca 2023.

PRAKSA ZA NASTAVNIKE – 4. CIKLUS

  13. studenoga 2023.

UNESCO-UNEVOC foto natječaj

  8. kolovoza 2023.

Europska godina vještina

  10. ožujka 2023.

Blagdanska čestitka

  22. prosinca 2022.

Obavijest

  4. travnja 2022.

Blagdanska čestitka Agencije

  24. prosinca 2021.

Sretan Svjetski dan učitelja!

  5. listopada 2021.

Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, a u sklopu Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA), komponenta IV – Razvoj ljudskih potencijala, korisnik je projekta „Jačanje institucionalnog okvira za razvoj strukovnih standarda zanimanja, kvalifikacija i kurikuluma“ koji financira Europska Unija.
 
Agencija i projekt su danas u Zagrebu održali konferenciju „Usklađivanje strukovnog obrazovanja s potrebama tržišta rada – predstavljanje profila sektora kao alata za planiranje kvalifikacija“, čiji je cilj
upoznati predstavnike obrazovnoga i gospodarskog sektora, partnere i dionike u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju, stručnu i širu javnost te predstavnike medija s načinima i metodama usklađivanja strukovnog obrazovanja s potrebama tržišta rada kroz profile sektora.

Konferenciji je nazočio gosp. Želimir Janjić, državni tajnik – kao izaslanik ministra znanosti, obrazovanja i športa dr. Fuchsa; gđa Kristina Alerić, pomoćnica ravnateljice Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje, predstavnici ministarstava, pročelnici i predstavnici županijskih ureda i Ureda Grada Zagreba, članovi Upravnoga vijeća Agencije, predsjednik Vijeća za strukovno obrazovanje, članovi sektorskih vijeća, poslodavaca, sindikata, komora, lokalne uprave,  djelatnika Agencije i velik broj medija.    
 
Gospodin Ivan Šutalo, ravnatelj Agencije, pozdravivši sve nazočne, podsjetio je na početke reforme strukovnog obrazovanja i zacrtane ciljeve, naglasivši da je ono o čemu se govori na Konferenciji zapravo ostvarenje strateškoga cilja definirana Strategijom razvoja sustava strukovnog obrazovanja u Republici Hrvatskoj 2008. – 2013., dodavši:
 
„Strukovno obrazovanje u RH, kao i u ostalim europskim zemljama, ima ključnu ulogu u odgovoru na izazove: ubrzanog uvođenja novih tehnologija, novih procesa, potrebe novih kompetencija, razvoja ljudskih potencijala radi postizanja gospodarskoga rasta, zapošljavanja i ostvarivanja socijalnih ciljeva. Stoga ono mora biti povezano s potrebama pojedinaca, tržišta rada, visokog obrazovanja i društva u cjelini. Inicijalno strukovno obrazovanje treba osiguravati stjecanje znanja, vještina i kompetencija važnih za tržište rada, ali i osigurati mogućnosti za napredak u daljnjemu, posebice visokomu obrazovanju. Kontinuirano strukovno obrazovanje treba pružiti mogućnosti stjecanja kompetencija važnih za daljnji profesionalni razvoj pojedinca, ali i porast znanja i inovativnosti društva.
Kako bi se osigurao takav razvoj sustava strukovnog obrazovanja nužno je definirati mehanizme koji omogućavaju brzo reagiranje sustava na promjenjive zahtjeve tržišta, među ostalim, adekvatnom prilagodbom obrazovne ponude i kurikuluma te usklađivanjem s visokim obrazovanjem.“
 
Agencija od 2005. godine, dakle od svog osnutka, aktivno razvija mehanizme povezivanja i usklađivanja strukovnog obrazovanja s potrebama tržišta rada, što je najbolje vidljivo kroz uspostavu sektorskih vijeća, partnerski sastavljenih savjetodavnih i stručnih tijela koja iskazuju potrebe tržišta rada, visokog obrazovanja i svih drugih sastavnica hrvatskoga društva.
 
„Ovaj smjer razvoja strukovnog obrazovanja u potpunosti je u skladu s politikama i inicijativama među zemljama članicama Europske Unije, koja, kao partner, financira projekte kroz koje dobivamo dodatnu podršku i pristup dobrim praksama, a u svrhu jačanja našega sustava“, istaknuo je gosp. Šutalo, te dodao: „Ovdje se možemo sjetiti davno izrečene rečenice koja glasi Mislite da je obrazovanje skupo? Koliko je tek skupo neznanje!  Da izbjegnu takav scenarij, mnoge su zemlje osvijestile potrebu razvoja alata i mehanizama za smanjenje jaza između obrazovanja i potreba tržišta rada. Slično tome i Agencija ulaže velike napore u usklađivanje i povezivanje strukovnog obrazovanja s tržištem rada. Cilj nam je da obrazovni programi – strukovni kurikulumi budu odraz potreba koje iskazuju poslodavci, visoko obrazovanje i društvo u cjelini. Zakonom o strukovnom obrazovanju odredili smo da izradbi strukovnih kurikuluma treba prethoditi izradba standarda zanimanja i standarda kvalifikacija. Izradbom dokumenta „Metodologija za razvoj strukovnih standarda zanimanja, kvalifikacija i kurikuluma u Republici Hrvatskoj“ taj proces je dodatno učvršćen i detaljno opisan. Također, razvili smo 13 standarda zanimanja, standarda kvalifikacija i strukovnih kurikuluma kojima je prethodilo detaljno ispitivanje potreba poslodavaca. Na taj način su potrebe poslodavaca izravno ugrađene u obrazovne programe i već će od sljedeće školske godine učenici moći stjecati strukovne kompetencije koje se temelje na potrebama poslodavaca.
 
Profili sektora su daljnji iskorak u ovom procesu. Razvijeni su u suradnji Agencije i stručnjaka na projektu „Jačanje institucionalnog okvira za razvoj strukovnih standarda zanimanja, kvalifikacija i kurikuluma“ i oni su alat kojim će se po prvi put na jednome mjestu naći relevantni podatci iz različitih izvora (Državni zavod za statistiku, HZZ, FINA-a, MZOŠ E-matica, itd.) o gospodarstvu, tržištu rada i obrazovnoj ponudi u 13 obrazovnih sektora te će oni biti na raspolaganju sektorskim vijećima, Agenciji, Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa, ali i drugim dionicima radi planiranja razvoja strukovnih kvalifikacija i strukovnog obrazovanja, koje odgovara na potrebe tržišta rada.
 
Realno je za očekivati da će profili sektora, kao dio metodologije cjelovite analize tržišta radne snage i sustava obrazovanja, biti snažna podloga za argumentirano donošenje političkih odluka. Siguran sam da će korisnost ovog pristupa i ovih dokumenta uvidjeti i brojni drugi dionici i institucije te da će njihova relevantnost i korisnost nadići sustav strukovnog obrazovanja“, zaključio je gosp. Šutalo.
Potom se nazočnima obratila Kristina Alerić, izaslanica ravnateljice HZZ-a, rekavši kako HZZ kao najveća institucija na hrvatskome tržištu rada koja se svakodnevno suočava s mnogim problemima i izazovima i te kako prepoznaje svoju društvenu odgovornost za pronalazak odgovora na izazove tržišta rada.
Jedan od najvećih izazova s kojima se HZZ danas suočava jest pomiriti potrebe poslodavaca u kojima su oni, kako je istaknula, još prilično neartikulirani, s jedne, te broj nezaposlenih osoba i kapital koji oni mogu ponuditi na tržištu rada, s druge strane. U tome je smislu, naglasila je, HZZ iznimno zainteresiran biti sastavnim dijelom toga procesa.

Alerić je upozorila kako ono što su novopridošli na tržište rada u Hrvatskoj stekli i naučili kroz hrvatski obrazovni sustav nije uvijek ono što hrvatskome poslodavcu treba, naglasivši i da je posljednjih godina zamijećen snažan rast zainteresiranosti nezaposlenih za obrazovanje.
Državni tajnik u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa Želimir Janjić, prenijevši pozdrave ministra Fuchsa, rekao je da je uspostava Hrvatskoga kvalifikacijskog okvira jedan od alata koji će pridonijeti međusobnom boljem povezivanju dva sektora – tržišta rada i obrazovnoga sustava. Uskoro se očekuje i predstavljanje Zakona o HKO-u  te javna rasprava.
 “Ovdje je riječ o alatu s kojim Hrvatska prednjači u regiji. Profili sektora jedan su od iznimno važnih koraka za planiranje relevantne i racionalne mreže obrazovnih programa”, rekao je te dodao kako oni u Ministarstvu – kao kreatori hrvatske obrazovne politike – daju punu potporu daljnjemu jačanju toga sustava.
Konferencija je potom nastavila s radom.
O Planiranju kvalifikacija za konkurentna znanja i vještine te o temi Profili sektora: alat za planiranje kvalifikacija govorila je gđa Sanja Crnković Pozaić, stručnjakinja na projektu; g. Mislav Balković, predsjednik Sektorskoga vijeća za elektrotehniku i računalstvo, govorio je na temu Primjer profila sektora: Elektrotehnika i računalstvo, dok je g. Teo Matković, stručnjak na projektu, govorio o temi Analiza obrazovne ponude.

Video prilog s konferencije:

Materijali s konferencije:

  1. Program konferencije
  2. Planiranje kvalifikacija za konkurentna znanja i vještine
  3. Ciljevi, rezultati i perspektive projekta
  4. Profil sektora_alat za planiranje kvalifikacija
  5. Profil sektora i matrica kompetencija
  6. (praćenje prijelaza učenika iz strukovnog obrazovanja na tržište rada i visoko obrazovanje)