Prijeđite na glavni sadržaj

  PODIJELI SADRŽAJ

Stručno usavršavanje nastavnika strukovnih predmeta

Temeljem Zakona o Agenciji za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih (NN 24/10), Zakona o strukovnom obrazovanju (NN 30/09, 24/10, 22/13, 25/18, 69/22) te Pravilnika o napredovanju učitelja, nastavnika, stručnih suradnika i ravnatelja u osnovnim i srednjim školama i učeničkim domovima (NN 68/19, 60/20, 32/21) jedna od djelatnosti Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih je osposobljavanje i stručno usavršavanje zaposlenih u sustavu strukovnog obrazovanja i obrazovanja odraslih.

Cilj provedbe stručnih usavršavanja nastavnika je razvijanje i unaprjeđenje nastavničkih kompetencija te je u funkciji poticanja profesionalnog razvoja nastavnika kako bi rezultiralo kvalitetnim izvođenjem nastave i boljim obrazovnim postignućima učenika. Profesionalni razvoj kontinuirani je proces koji se reflektira u cjeloživotnom pristupu učenju te kroz stalno unaprjeđenje nastavničkih kompetencija neposredno utječe na kvalitetu suvremene nastave u našim školama.

Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih napravila je značajan iskorak u provedbi stručnih usavršavanja Konceptom novog modela stručnog usavršavanja nastavnika strukovnih predmeta. Stručna usavršavanja provode se putem temeljnih i izbornih modula pokrivajući teme iz znanstvenog polja pedagogije i njezinih pripadajućih grana  – didaktike i školske pedagogije. Osim navedenih, moduli stručnih usavršavanja pokrivaju široki spektar interdisciplinarnih tema koje obuhvaćaju psihologiju odgoja i obrazovanja, metodike, informacijsko-komunikacijske znanosti, savjetodavni rad, obrazovni menadžment, obrazovnu politiku, kao i druga područja relevantna za učinkovito i visokokvalitetno obavljanje odgojno obrazovnih djelatnosti u školskim ustanovama. Moduli se provode kroz neposrednu nastavu i samostalni rad. Neposredna nastava odvija se kroz predavanja, radionice, vježbe, pokuse, konzultacije i sl ., a samostalni rad polaznika realizira se  kroz seminare, konstrukcijske i programske vježbe, e-učenje te kroz ostale oblike samostalnog učenja.

Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih provodi i brojna druga usavršavanja poput regionalnih, nacionalnih i međunarodnih događanja, webinara, radionica, studijskih posjeta i sl.  koja se provode kroz ERASMUS + i ESF+ projekte te također imaju za cilj  dodatno ojačati nastavničke kompetencije te razmjenu iskustva i primjera dobre prakse među nastavnicima.

 

Novim modelom omogućen je značajan pomak i razvoj inovativnog, otvorenog i fleksibilnog sustava stručnog usavršavanja strukovnih nastavnika utemeljenog na istraženim potrebama, relevantnim sadržajima, modernim metodama izvođenja, suvremenim IT alatima i rješenjima, sa širokom mrežom stručnjaka, a strukovnim nastavnicima kao ciljnoj skupini osigurat će se bolja podrška i kvalitetnije mogućnosti za jačanje nastavničkih kompetencija i tako podići kvaliteta poučavanja i učeničkih postignuća te kapacitet za provedbu reformi u strukovnom obrazovanju.

Prijava na stručna usavršavanja obavlja se putem sustava EMA. Budući da je na stručnim usavršavanjima ograničen broj sudionika i postoje rokovi za prijavu, važno je redovito pratiti objavljene edukacije u sustavu EMA.  Sve detaljnije informacije o trenutačnim usavršavanjima te o onima koja su tek u planu dostupne su u Katalogu stručnih usavršavanja koji možete pronaći na mrežnim stranicama Agencije https://www.asoo.hr/profesionalni-razvoj/katalog-strucnih-usavrsavanja/.