Prijeđite na glavni sadržaj

  PODIJELI SADRŽAJ

Metodologija izrade programa obrazovanja odraslih

V A Ž N O ! / O B A V I J E S T

U ožujku 2025. godine Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih objavilo je Jedinstveni popis zdravstvenih zahtjeva potrebnih za upis u strukovne kurikule u I. razred srednje škole izrađen od strane Radne skupina za izradu Jedinstvenog popisa zdravstvenih zahtjeva potrebnih za upis u strukovne kurikule u I. razred srednje škole koja je imenovana Odlukama ministra znanosti, obrazovanja i mladih (KLASA: 602-03/24-06/00354; URBROJ: 533-05-24-0022 od 28. studenoga 2024.godine; KLASA: 602-03/24-06/00354; URBROJ: 533-05-24-0025 od 8. siječnja 2025. godine i KLASA: 602-03/24-06/00354; URBROJ: 533-05-24-0028 od 27. siječnja 2025. godine).

Jedinstveni popis zdravstvenih zahtjeva potrebnih za upis u strukovne kurikule u I. razred srednje škole namijenjen je učenicima, roditeljima/skrbnicima, djelatnicima školskih ustanova, liječnicima školske medicine/školske i adolescentne medicine, liječnicima medicine rada, djelatnicima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje te svim provoditeljima odgojno-obrazovne djelatnosti, uključujući školske ustanove i poslodavce.

U dokumentu su detaljno opisani zdravstveni zahtjevi kao i zdravstvene zapreke koje su apsolutna zapreka za zanimanje kao i opis zanimanja i uvjeti rada.

Nastavno na navedeno Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih (u daljnjem tekstu Agencija) i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih  donijeli su odluku o izmjeni formulacije u programima obrazovanja odraslih, koja se odnosi na zdravstvene zahtjeve i zdravstvene zapreke za upis u program. U dijelu Materijalni uvjeti i okruženje za učenje koji su potrebni za izvedbu programa nalazit će se tekst u nastavku (u kurzivu):

Sukladno članku 22. stavku 1. Zakona o obrazovanju odraslih (Narodne novine br. 144/21), prema kojem je ustanova obvezna voditi brigu o pravima polaznika i pristupnika, postupati etično i na dobrobit polaznika i pristupnika, ustanova je dužna upoznati polaznika sa zdravstvenim zahtjevima potrebnim za stjecanje kvalifikacije. Polaznika se upoznaje sa zdravstvenim zahtjevima potrebnima u procesu stjecanja ishoda učenja, zdravstvenim zaprekama za zanimanje, opisom radnih zadaća, kao i uvjetima rada u zanimanju za koje polaznik upisuje program.

Nakon što je polaznik upoznat s navedenim, a u slučaju da zbog specifičnih zdravstvenih zahtjeva ili mogućih zdravstvenih ograničenja dođe do teškoća tijekom obrazovanja, zapošljavanja ili rada, uključujući nemogućnost ili ograničenu mogućnost obrazovanja, zapošljavanja ili obavljanja radnih zadataka, odgovornost preuzima sam polaznik.

Neovisno o zdravstvenim specifičnostima polaznika, ustanova je obvezna osigurati jednak pristup obrazovanju svim polaznicima, uz stalno poštivanje prava na zdravlje i sigurnost, osobito tijekom učenja temeljenog na radu. Ustanova i poslodavac kod kojega se odvija učenje temeljeno na radu odgovorni su za osiguravanje uvjeta rada koji ne ugrožavaju zdravlje polaznika.

Preporučuje se da polaznik i odgovorna osoba ustanove potpišu izjavu kojom potvrđuju upoznatost s prethodno navedenim informacijama o ukupnim zahtjevima zanimanja iz programa koji polaznik upisuje. Sadržaj izjave određuje sama ustanova, pri čemu forma nije propisana.

Podloga u razumijevanju potreba u pojedinom zanimanju je dokument objavljen na mrežnim stranicama Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih Jedinstveni popis zdravstvenih zahtjeva potrebnih za upis u strukovne kurikule u I. razred srednje škole, kod kojeg posebno ukazujemo na popis zdravstvenih zapreka koje predstavljaju apsolutnu zapreku za pojedino zanimanje.

Ujedno napominjemo ako je za stjecanje kompetencija u okviru pojedinog programa osposobljavanja, usavršavanja ili specijalističkog usavršavanja, zbog specifičnosti radnih zadaća i radnog okruženja, potreban dokaz o procjeni zdravstvenih sposobnosti polaznika te je isto navedeno kao obvezujuće u Jedinstvenom popisu zdravstvenih zahtjeva potrebnih za upis u strukovne kurikule u I. razred srednje škole, za usporedni strukovni kurikul, može biti preneseno u rubriku Uvjeti upisa u program.

Navedeno će biti primijenjeno u svim oglednim programima obrazovanja odraslih objavljenim na mrežnim stranicama  Agencije, kao i  u svim programima koji će Agencija izrađivati ili vrednovati.

Navedeno se odnosi se i na programe za koje su već izdana stručna mišljenja od strane Agencije kao i rješenja o izvođenju programa obrazovanja od strane nadležnoga ministarstva te za iste, nije potrebno, iz toga razloga dostavljati zahtjeve za usklađivanje.

 

 

V A Ž N O ! / O B A V I J E S T

Na temelju članka 11. stavka 2. Zakona o obrazovanju odraslih (»Narodne novine«, broj 144/21) ministar znanosti, obrazovanja i mladih donio je Odluku kojom se donosi Program obrazovanja za stjecanje djelomične kvalifikacije operativni djelatnik za sigurnost i civilnu zaštitu u odgojno-obrazovnim ustanovama / operativna djelatnica za sigurnost i civilnu zaštitu u odgojno-obrazovnim ustanova, samim time nije potrebno stručno mišljenje Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih te za isto nije potrebno podnositi zahtjev.

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih uskoro će objaviti detaljne upute vezano za postupak predaje zahtjeva i  izdavanja rješenja kojim se odobrava provedba programa.

 

 

V A Ž N O ! / O B A V I J E S T

Skrećemo pozornost kako je u skladu sa Zakonom o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru (Narodne novine 22/1341/1664/1847/2020/21) nakon revizija standarda kvalifikacija, važno praćenje izmjena u Registru HKO-a, odnosno upisa revidiranih standarda kvalifikacija, naročito onih temeljem kojih su izrađeni programi obrazovanja odraslih za koje je ustanova ishodila odobrenje za rad/rješenje i provodi ih.  Zakonom o obrazovanju odraslih (Narodne novine 144/21) člankom 12, stavkom 8. propisano je kako su programe obrazovanja iz članka 11. stavka 4. Zakona (programi obrazovanja na razinama 2, 3, 4 te na razini 5 HKO-a u dijelu koji se odnosi na strukovno specijalističko usavršavanje) ustanove  dužne uskladiti sa standardom kvalifikacije ili skupom ishoda učenja iz Registra HKO-a u roku od tri mjeseca od njihova donošenja.

Nastavno na propisano člankom 11, stavkom 4., usklađene programe ustanove dostavljaju Agenciji za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, na adresu progimis@asoo.hr , redovnom procedurom usklađivanja radi ishođenja novog stručnog mišljenja. Prilikom dostave programa obrazovanja radi usklađivanja, uz zahtjev, potrebno je dostaviti slijedeću dokumentaciju: prethodno odobreni program, stručno mišljenje Agencije, rješenje Ministarstva i novi program.

Nakon ishođenja pozitivnog stručnog mišljenja za usklađene programe, isto nije potrebno dostavljati Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih jer su rješenja za pojedini program (istoga naziva) i dalje važeća, a potrebne  izmjene će se unositi i pratiti putem NISOO-a.

Slijedom navedenog skrećemo pozornost i na programe objavljene na mrežnim stranicama Agencije za koje su usklađivanja s revidiranim standardima kvalifikacija provedena.  Izmjene u pojedinim programima odnose se na sve što je izmijenjeno u standardu kvalifikacija (SIU, ishodi učenja, vrednovanje, kadrovski i materijalni uvjeti…), što može utjecati na izmjene u opisu dominantnog nastavnog sustava, cilja, a ponekad i uvjete upisa. Radi lakšeg uočavanja  usklađeni programi označeni su uskličnikom.

Prilikom dostave programa objavljenog na mrežnim stranicama Agencije ako se radi o usklađivanju također dostavljate prethodno odobreni program, stručno mišljenje Agencije, rješenje Ministarstva i novi program preuzet (bez izmjene) s mrežnih stranica Agencije, ako pa tražite stručno mišljenje na ogledni program preuzet s mrežnih stranica Agencije koji niste ranije izvodili uz zahtjev šaljete samo preuzeti program (bez izmjene).

U cilju bržeg rješavanja predmeta molimo u jednom zahtjevu zatražiti stručno mišljenje za maksimalno deset programa te svakako u zahtjevu navesti sve programe za koje se mišljenje traži (popis programa s rednim brojem).

Programe ustanove dostavljaju Agenciji za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, na adresu progimis@asoo.hr .

 

 

Postupak za odobrenje programa

Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih daje preporuku ustanovama za obrazovanje odraslih da s mrežnih stranica Agencije preuzimaju programe obrazovanja i dostavljaju zahtjeve za stručno mišljenje samo za one programe za koje su u ustanovi ispunjeni odgovarajući materijalni i kadrovski uvjeti potrebni za izvedbu tih programa.

Programe osposobljavanja i usavršavanja donosi ustanova. Nakon donošenja programa, ustanova je dužna ishoditi pozitivno stručno mišljenje Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih.

U postupku izdavanja mišljenja Agenciji dostavljate zahtjev i programe u privitku elektronskim putem, na e-mail adresu progimis@asoo.hr.
Na zahtjev je uz podatke o ustanovi (naziv i adresa ustanove, e-mail adresa, telefon za kontakt) potrebno navesti i nazive programa za koje se traži mišljenje. Mišljenje na program dostavlja se poštom na adresu ustanove.

Po primitku pozitivnog stručnog mišljenja Agencije ustanova podnosi Zahtjev za odobrenje izvođenja programa Ministarstvu znanosti i obrazovanja.

Nakon dostavljanja cjelovite dokumentacije iz članka 43. Pravilnika o standardima i normativima te načinu i postupku utvrđivanja ispunjenosti uvjeta u ustanovama za obrazovanje odraslih, Ministarstvo imenuje povjerenstvo koje utvrđuje ispunjenost materijalno-tehničkih, kadrovskih i prostornih uvjeta. Ukoliko povjerenstvo utvrdi ispunjenost uvjeta ustanovi se izdaje rješenje o odobrenju izvođenja programa. Na temelju Rješenja ustanova stječe pravo na početak izvođenja programa.

NAPOMENA:

Napominjemo da prilikom buduće izrade novih programa od strane ustanova svi programi obrazovanja odraslih financirani putem vaučera moraju biti izrađeni prema predstavljenoj metodologiji, odnosno utemeljeni na standardu zanimanja ili skupu kompetencija i standardu kvalifikacije ili skupu ishoda učenja iz Registra HKO-a.

 

Metodologija za izradu programa obrazovanja odraslih za stjecanje mikrokvalifikacija, djelomičnih kvalifikacija i cjelovitih kvalifikacija financiranih putem vaučera i drugih izvora financiranja

U skladu sa zakonskom obvezom izrade metodologije iz članka 12. stavaka 10. Zakona o obrazovanju odraslih (NN 144/21), te skorim financiranjem programa formalnog obrazovanja putem vaučera prema Nacionalnom planu opravaka,  Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih izradila je Metodologiju za izradu programa obrazovanja odraslih za stjecanje mikrokvalifikacija, djelomičnih kvalifikacija i cjelovitih kvalifikacija financiranih putem vaučera i drugih izvora financiranja.

Metodologija izrade programa obrazovanja odraslih u skladu je sa Zakonom o obrazovanju odraslih (članak 17., stavak 6.) prema kojem se programi formalnog obrazovanja odraslih za stjecanje kompetencija potrebnih za rad, a financirani putem vaučera iz europskih strukturnih fondova te mehanizma za oporavak i otpornost, temelje na poveznici sa standardom zanimanja (ili skupom kompetencija) i standardom kvalifikacije (ili skupom ishoda učenja) iz Registra HKO-a.

Metodologiju možete preuzeti ovdje

Obrazac za izradu programa obrazovanja odraslih za stjecanje mikrokvalifikacija, djelomičnih kvalifikacija i cjelovitih kvalifikacija financiranih putem vaučera i drugih izvora financiranja možete preuzeti OBRAZAC ZA IZRADU PROGRAMA.

Kao dodatnu podršku sustavu provedbe vaučera Agencija je izradila i objavila primjere programa obrazovanja odraslih u skladu sa Zakonom o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru (NN 22/13, 41/16, 64/18, 47/20, 20/21) i Zakonom o obrazovanju odraslih. Ustanove za obrazovanje odraslih mogu preuzimati objavljene programe, slati ih na stručno mišljenje u Agenciju te nakon dobivenog pozitivnog stručnog mišljenja pokretati postupak ishođenja odobrenja za izvođenje programa kako je propisano Zakonom o obrazovanju odraslih.

Objavljene primjere programa obrazovanja odraslih možete preuzeti na platformi EPALE na poveznici.

Slijedom brojnih upita i u skladu sa stručnom i savjetodavnom djelatnošću Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, izradili smo:

 

Strani jezici

Hrvatski jezik za strance – opći jezik (stupnjevi A1 ‒ C2)  

Osnova škola / gimnazija

Nastavni program opća gimnazija u obrazovanju odraslih: Nastavni program opća gimnazija u obrazovanju odraslih Poveznice na Odluke o donošenju kurikuluma […]

Prijava popisa kandidata i termina završne provjere ili obrane završnoga rada u sklopu programa obrazovanja

Prijava popisa kandidata i termina završne provjere ili obrane završnoga rada u sklopu programa obrazovanja   Temeljem članka 27. stavka […]

ESF Modernizacija ASOO
Strukovno obrazovanje

Modularna nastava

Poljoprivreda, prehrana i veterina

Šumarstvo i drvna tehnologija

Geologija, rudarstvo, nafta i kemijska tehnologija

Moda, tekstil i koža

Grafička tehnologija i audiovizualne tehnologije

Strojarstvo, brodogradnja i metalurgija

Elektrotehnika i računalstvo

Graditeljstvo geodezija i arhitektura

Ekonomija, trgovina i poslovna administracija

Turizam i ugostiteljstvo

Promet i logistika

Zdravstvo, psihologija, edukacijska rehabilitacija, logopedija i socijalne djelatnosti

Osobne, usluge zaštite i druge usluge

Općeobrazovni predmeti u srednjim školama

Učenici s teškoćama u razvoju

Opis sustava strukovnog obrazovanja i osposobljavanja

Metodologija izrade sektorskih kurikuluma

Smjernice za primjenu strukovnih kurikula

Metodologija izrade strukovnih kurikuluma

Metodologija izrade kurikuluma ustanove za strukovno obrazovanje

Standardi kvalifikacija

Natjecanja učenika strukovnih škola

Stari kurikulumi/nastavni planovi i programi

Poljoprivreda, prehrana i veterina

Šumarstvo i drvna tehnologija

Geologija, rudarstvo, nafta i kemijska tehnologija

Moda, tekstil i koža

Grafička tehnologija i audiovizualne tehnologije

Strojarstvo, brodogradnja i metalurgija

Elektrotehnika i računalstvo

Graditeljstvo geodezija i arhitektura

Ekonomija, trgovina i poslovna administracija

Turizam i ugostiteljstvo

Promet i logistika

Zdravstvo, psihologija, edukacijska rehabilitacija, logopedija i socijalne djelatnosti

Osobne, usluge zaštite i druge usluge

Općeobrazovni predmeti u srednjim školama

Učenici s teškoćama u razvoju

Nastavni planovi srednjih strukovnih škola

Drugi obrazovni materijali

Popis odobrenih drugih obrazovnih materijala

Popis skupova ishoda učenja za izradu DOM-ova

Dokumenti

Strateški dokumenti

Zakoni i podzakonski akti

Ostalo

Pretraživanje škola i programa

PIKASO