Promocija cjeloživotnog učenja faza II
Službeno je otvoren 17. Tjedan cjeloživotnog učenja
18. travnja 2023.
17. Tjedan cjeloživotnog učenja
14. travnja 2023.
Održan XI. Međunarodni andragoški simpozij
2. ožujka 2023.
Projekt Promocija cjeloživotnog učenja faza II ukupne vrijednosti 11.840.800,00 kn, financiran je sredstvima Europskog socijalnog fonda (ESF) u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014-2020 (OP ULJP 2014 – 2020). Nositelj projekta je Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih (ASOO), a projekt se provodi u razdoblju od 2020. do 2023. godine.
Svrha i ciljevi projekta
Svrha je projekta odgovoriti na problem nedovoljnog uključivanja građana RH u cjeloživotno učenje podizanjem svijesti o važnosti cjeloživotnog učenja, promocijom različitih mogućnosti za cjeloživotno učenje te širenjem postojećih i uvođenjem novih aktivnosti povećati sudjelovanje/uključenost odraslih u procesima cjeloživotnog učenja, a kako bi se jačala njihova konkurentnost na tržištu rada i ojačali osobni kapaciteti pojedinca za aktivno djelovanje u društvu.
Nadalje, projektom će se ojačati kompetencije obrazovnog osoblja iz ustanova za obrazovanje odraslih.
Projektne su aktivnosti organizirane su u sklopu četiri elemenata:
- Nacionalna kampanja promocije cjeloživotnog učenja
- Jačanje kompetencija obrazovnog osoblja u ustanovama za obrazovanje odraslih
- Promidžba i vidljivost
- Upravljanje projektom i administracija
OSTVARENE AKTIVNOSTI U 2021. GODINI:
- izrađen redizajn vizualno-komunikacijskog rješenja projekta
- izrađen medijski plan i komunikacijski materijali za medijsku kampanju promicanja cjeloživotnog učenja
- provedena medijska kampanja promicanja cjeloživotnog učenja
- angažirano osam regionalnih koordinatora u pripremi, organizaciji i provedbi kampanje Promocija cjeloživotnog učenja
- održana svečanost otvaranja Tjedna cjeloživotnog učenja
- održana su 426 događanja u kojima su sudjelovale 183 različite institucije u sklopu 15. Tjedna cjeloživotnog učenja (od 27. rujna do 3. listopada 2021. godine)
- proveden 15. Tjedan cjeloživotnog učenja
- proveden 12. Sajam cjeloživotnog učenja
- dodijeljene tri nagrade Maslačak znanja
- dodijeljena tri Priznanja za doprinos razvoju obrazovanja odraslih u RH
- održana dva ciklusa andragoških radionica u Zagrebu i Osijeku
- kroz dva ciklusa radionica za usavršavanje, koji su se održali u razdoblju od ožujka do srpnja 2021. godine, polaznici su imali na raspolaganju edukacije organizirane kroz pet modula
- održana svečanost uručivanja potvrda polaznicima andragoških radionica
- potvrde je primilo 50 andragoških djelatnika koji su uspješno završili andragoške edukacije s ciljem jačanja kompetencija obrazovnog osoblja u ustanovama za obrazovanje odraslih
- održan IX. Međunarodni andragoški simpozij
- kroz trodnevni program Simpozija sudionici, njih 140, su imali priliku upoznati se s najnovijim trendovima i aktualnostima na području obrazovanja odraslih, s posebnim osvrtom na primjenu modela mikrokvalifikacije u skladu s HKO-om, prijedlog novog zakona o obrazovanju odraslih te uspostavu sustava kvalitete u sustavu obrazovanja odraslih u RH
- nabavljeni promotivni materijali; tiskana brošura o rezultatima kampanje TCU i sažetak IX. Međunarodnog andragoškog simpozija
Na navedenim događanjima sudjelovalo je nekoliko tisuća građana. Informiranje građana o tome kako sami mogu postati dio procesa cjeloživotnoga učenja te njihovo motiviranje da se na taj korak odvaže, okosnica je svakog Tjedna cjeloživotnog učenja, a kampanja je bila je snažno medijski popraćena. Aktivnosti kampanje popraćene su i promotivnim materijalima te brošurom o rezultatima kampanje.
Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih je, uvažavajući sve potrebne epidemiološke mjere koje je zahtijevala trenutačna epidemiološka situacija uzrokovana COVID-19, organizirala, deveti po redu, Međunarodni andragoški simpozij koji se održao u Termama Sveti Martin na Muri od 20. do 22. listopada 2021. godine. Kroz trodnevni program Simpozija sudionici, njih 140, su imali priliku upoznati se s najnovijim trendovima i aktualnostima na području obrazovanja odraslih, s posebnim osvrtom na primjenu modela mikrokvalifikacije u skladu s HKO-om, prijedlog novog zakona o obrazovanju odraslih te uspostavu sustava kvalitete u sustavu obrazovanja odraslih u RH. Nadalje, radi povećanja kvalitete u području obrazovanja odraslih tijekom Simpozija organizirana su predavanja i radionice za jačanje kapaciteta ciljanih skupina i donositelja odluka za provedbu postupaka osiguravanja i praćenja kvalitete u sustavu obrazovanja odraslih.
S ciljem unaprjeđenja profesionalizacije i poticanja na razmjenu znanja među nastavnicima koji rade u obrazovanju odraslih provedena su dva ciklusa andragoških radionica u Zagrebu i Osijeku. Kroz dva ciklusa radionica za usavršavanje, koji su se održali u razdoblju od ožujka do srpnja 2021. godine, polaznici su imali na raspolaganju besplatne, ali vrlo ozbiljne i zahtjevne edukacije organizirane kroz pet modula. Edukacije su se provodile kroz program Curriculum globALE koji obuhvaća pet tematskih osnovnih modula u trajanju od osamnaest radnih dana, odnosno 336 sati, a obrađene su sljedeće teme: Pristup obrazovanju odraslih, Planiranje, organizacija i evaluacija u obrazovanju odraslih, Učenje i poučavanje odraslih, Komunikacija i grupna dinamika u obrazovanju odraslih i Metode obrazovanja odraslih. Na kraju oba ciklusa održane su i 23 završne radionice (u obliku jednodnevnih radionica) kojima su obuhvaćeni dodatni polaznici iz ustanova za obrazovanje odraslih i srednjih strukovnih škola i tako je napravljena izvrsna diseminacija što je zasigurno dalo i dodatnu vrijednost sustavu obrazovanja odraslih. Na andragoškim usavršavanjima u organizaciji Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih ukupno je sudjelovalo 384 andragoških djelatnika.
Više informacija o projektu možete pronaći na: https://www.cjelozivotno-ucenje.hr/
PODIJELI SADRŽAJ