EQAVET: Nacionalne referentne točke
Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih bila je nositelj projekta Erasmus + “EQAVET Nacionalne referentne točke (EQAVET NRP)” za osiguravanje kvalitete u strukovnom obrazovanju, kojim se podržavao rad Agencije kao nacionalne referentne točke za EQAVET u Hrvatskoj, u skladu s funkcijama i odgovornostima definiranim u EQAVET Preporuci Vijeća EU (2009).
Fokus projekta bili su prioriteti određeni Strateškim planom EQAVET-a za 2018.-2019. i Preporukom Vijeća o praćenju osoba s kvalifikacijama (2017.), odnosno jačanje suradnje među nacionalnim referentnim točakama, daljnji razvoj nacionalnog okvira za osiguranje kvalitete u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju s naglaskom na praćenje osoba s kvalifikacijom te produbljivanje osiguranja kvalitete SOO-a kroz suradnju s dionicima.
Jačanje suradnje sa svrhom razmjene znanja, zajedničkog učenja i transfera inovacija bilo je organizirano kroz studijske posjete referentnim točkama drugih država članica EU ti dvije aktivnosti suradničkog učenja u Hrvatskoj na teme upotrebe IKT-alata u osiguravanju kvalitete i mehanizmima za promicanje boljeg pristupa strukovnom obrazovanju.
Osim toga, nastavljala se suradnja na unapređenju europskog peer review-a (vršnjačko vrednovanje) s referentnim točkama Finske i Slovenije, uspostavljena unutar prethodnog EQAVET NRP projekta, kojem se pridružila i Estonija kao novi partner. Projekt je predvidio osuvremenjivanje postojeće procedure i alata za kolegijalnu procjenu, a sa svrhom aktivne promocije kolegijalne procjene kao vanjskog vrednovanja na dobrovoljnoj osnovi koje značajno doprinosi osiguravanju kvalitete u školama.
Projekt je također pokrenuo novu suradnju s referentnim točkama Finske, Grčke i Slovenije s ciljem zajedničkog učenja i razmjene dobrih praksi o uvođenju i implementaciji mehanizama za praćenje osoba s kvalifikacijom nakon završetka strukovnih obrazovnih programa. Ova aktivnost značajno je pridonijela daljnjem razvoju nacionalnog modela praćenja učenika nakon završetka školovanja, osmišljenog i testiranog unutar prethodnog EQAVET NRP projekta.
Daljnji razvoj nacionalnog modela za praćenje učenika nakon završetka školovanja bila je jedna od najvažnijih aktivnosti projekta, a provodila se u suradnji sa strukovnim školama. Praćenje se provodilo s ciljem dobivanja informacija o karijerama osoba koje su završile programe strukovnog obrazovanja i osposobljavanja te dobivanja povratnih informacija o sadržaju i izvedbi obrazovnog procesa, zbog čega je ono od iznimne važnosti kako sustavu tako i školama. Novi ciklus praćenja bio je proveden 2020. godine u osam strukovnih škola za generaciju koja je završila školovanje 2019. godine.
Po prvi puta, u sklopu projekta, Agencija je organizirala konferenciju za predstavnike srednjih strukovnih škola o osiguravanju kvalitete. Konferencija je bila organizirana s ciljem promicanja kulture kvalitete i jačanja kapaciteta strukovnih škola u procesu samovrednovanja.
Projekt je također nastavio informirati široku mrežu dionika u strukovnom obrazovanju o procesu uspostavljanja nacionalnih pokazatelja kvalitete i daljnjem jačanju kapaciteta strukovnih škola u procesu osiguravanja kvalitete kroz samovrednovanje i komplementarne alate. Projekt je trajao od 1. travnja 2019. do 31. ožujka 2020., a ukupna vrijednost projekta iznosila je 149.987,00 eura, od čega se 85 % financiralo iz programa Erasmus +.
Web stranica projekta: https://qavet.hr
PODIJELI SADRŽAJ